Hayata sevgi ile

bağlanıyorum...

Molfix “Hayat Bağım” sosyal sorumluluk projesiyle anne ve bebekleri hayata bağlıyor!

Proje Amacı

Molfix “Hayat Bağım” Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi, ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli unsurlarından biri olan Anne Bebek Sağlığı konusunda özellikle Sağlık Bakanlığı’nın öncelikli stratejisine uygun olarak, «anne ve bebek ölümlerinin azaltılması ve anne bebek sağlığının geliştirilmesi»nin yanı sıra Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında Sağlıklı Bireyler konuları ile ilişkilendiriliyor.

Daha sağlıklı bireylerin ve toplumun yetişmesi amacıyla yola çıkıyor.

Proje İş Ortakları

  • T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü
  • Bebek Ruh Sağlığı Derneği
  • Prof. Dr. Pınar Bayhan
    Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi

Proje İçeriği

Hayat Bağım KSS Projesi ile
Anneler Bebeklerine Sevgi ile Bağlanıyor!

Molfix “ Hayat Bağım” Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi, T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde ve Bebek Ruh Sağlığı Derneği işbirliği ile Anne ve Bebeklerine yönelik “Güvenli Bağlanma” konusunda sosyal ve yapısal yatırım uygulamalarını kapsayan bir proje modelidir.

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasıyla, hastanelerde, bebekleri erken doğum ve/veya diğer nedenlerden dolayı yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatmak zorunda olan annelerin, bebeklerinden ayrılmaması amacıyla hayata geçirilen Anne Oteli uygulaması ile söz konusu annelerin bu otellerde konaklaması ve her türlü imkandan yararlanması sağlanıyor.

Molfix’in, bu modelden yola çıkarak tasarladığı ve destek sağladığı Hayat Bağım Projesi ise 3 fazdan oluşuyor.

Anne Otelinde Kalan Annelere “Güvenli Bağlanma”
Konularında Destekleyici Eğitimler

Molfix “Hayat Bağım” Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesiyle, bebeği yeni doğan yoğun bakım ünitesinde olduğu için Anne Otelleri’nde misafir edilen ve zor dönemler geçiren annelere, rehber psikologlarla psikolojik destek sağlarken, annelere “bebeği ile güvenli bağlanma” üst başlığında danışmanlıklar verilmesini sağlıyor.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Ebe ve
Hemşirelerine Yönelik “Annelerle İletişim” Eğitimleri

Uzman psikolog ve akademisyenler tarafından, hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki ebe ve hemşirelere yönelik olarak “Annelerle İletişim” üst başlığında, bu hassas dönemdeki annelerle iletişim, yoğun bakım hemşiresi olmak ve bebeklerin gelişimi hakkında birebir eğitim imkanı sağlanıyor.

Hastanelere Yönelik Yapısal Yatırımlar

Molfix, 10 ildeki Devlet Hastaneleri’nde yer alan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerine, küvöz, solunum cihazı, sarılık cihazı gibi hastane ihtiyacı doğrultusunda teknik ekipman yatırımı yaparak, daha fazla bebeğe tedavi olma imkanı sağlamayı amaçlıyor.

Molfix “Hayat Bağım” projesi, yenidoğan yoğun bakım konusunda sosyal ve fiziki yatırımlarla konunun tüm unsurlarını ele alarak kapsayıcı bir yaklaşımla “anne ve bebeklere” fayda sağlayacak çözüm modellerini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Proje Kapsamı

Bebek Ruh Derneği uzman akademisyenleri başta olmak üzere Güvenli Bağlanma ve Çocuk Gelişimi konusunda uzman akademisyenler tarafından özgün olarak hazırlanan içerikler, oyun ve uygulama kitapçıkları ve ölçümleme metodolojileriyle birlikte anne ve ebe/hemşirelere yönelik eğitimler gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında, 5 bin anneye ve 350 ebe & hemşireye doğrudan ulaşılması hedefleniyor.

Proje İlleri

Diyarbakır, Erzurum, Isparta, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van

Projenin ilk faz uygulamasıyla, Türkiye dağılımı göz önüne alınarak, anne oteli yatak kapasitesi en yüksek olan 10 il belirlenmiştir.

Güvenli Bağlanma Nedir? Neden önemlidir?

Ruh sağlığı tüm bireyler için önemlidir. Bebek ruh sağlığı, bebeğin sosyal-duygusal kapasitesi ve temel ilişkilerinin oluşmasında kritik bir rol oynar.

Anne ve bebek arasında ilk yıllarda kurulan karşılıklı güvene dayalı yakın ilişki çocuğun fiziksel, bilişsel ve ruhsal gelişimini belirler. Bebek ruh sağlığını desteklemek için ebeveynler bebekle konuşur, fiziksel yakınlığını sürdürür, bebeğin gülmesine ve ağlamasına duyarlı biçimde cevap verir.

Tüm bunlar anne bebek arasında güvenli bağlanmanın gelişmesini sağlar.

Çocuk bu bağ sayesinde güvende olduğunu hisseder, duygularını düzenler ve anlamlandırır, çevresini keşfeder. Sağlıklı bir bağlanma ilişkisinin gelişimi için annenin psikolojik sağlığı önemlidir. Bu dönemde annenin yaşadığı zorluklara dair psikolojik destek sağlanması, sürecin hem anne hem bebek için olumlu geçmesini sağlar. Riskli doğum yapmış anneler bu süreçte daha fazla ruhsal ve sosyal desteğe ihtiyaç duyabilmektedir.

Bebek bakımı, bebekle kuracakları güvenli bağ ve yaşadıkları psikolojik sorunlar hakkında bilgilendirilmeleri ve desteklenmeleri anne ve bebek ruh sağlığı açısından çok önemlidir.